بیشتر بدانید

معنی اصطلاح اینورتر در کولرهای گازی چیست؟

اینورتر:

در واقع سیستم اینورتر به بوردی اطلاق میشود که  در کولر تعبیه میشود.فناوری اینورتر با اماده به کار بودن همیشگی کولر  مانع از خاموشی کامل کولر میشود.در واقع در کولر های غیر اینورتر با رسیدن دما به مقدار تنظیم شده کولر کاملا خاموش میشود و سپس با افزایش مجدد دما دوباره روشن میشود  و این فرایند خاموش و روشن شدن به طور مداوم تکرار میشود.
در واقع یکی از عوامل افزایش مصرف برق استارت اولیه ی کولر است و روشن شدن ان میباشد درست مانند ماشینی که بخواهید از حالت ساکن هل دهید و تا حرکت مقدار بیشتری انرژی نسبت به حالتی که حرکت کرده است لازم دارد.پس نتیجه ی روشن شدن های مکرر مصرف برق بیشتر است.
اما تکنولوژی اینورتر به کار رفته در کولرها با رسیدن دما به حد تنظیم شده مانع از خاموشی کولر میشود و تنها با کاهش دور موتور ان را روی حالت ذخیره ی انرژی قرار داده و علاوه بر جلوگیری از خاموشی،دما را نیز روی همان مقدار نگه میدارد.
یکی از تفاوت های دیگر این کولر ها استفاده از گاز R410 به جای R22  میباشد.این گاز در مقایسه با R22 هم برای محیط زیست ضرر کمتری دارد و هم دمای این گاز در مقایسه با گاز R22 پایین تر است که همین امر قدرت خنک کنندگی ان را افزایش داده و در زمان کوتاهتری دما را برای شما کاهش میدهد و با افزایش بازده باعث صرفه جویی در انرژی میشود.

تفاوت بین کولر گازی ها با گاز r22 و r410a

تفاوت بین کولر  R22 و R410A  : 
 
هنگامی که واحد تهویه انتخاب می کنید، یکی از جنبه های مهم، نوعی از کولر مورد استفاده است. دو اصلی R22 و R410A  خواهند بود که به ترتیب نیز به نام فریون و پورون شناخته می شوند. دو نوع کولر در یک سیستم قابل تعویض نیست، بنابراین شما می خواهید اطمینان حاصل کنید که قبل از خرید سیستم خود را انتخاب کنید . برخی از تفاوت های بسیار مهم بین دو کولر وجود دارد .
 
 
R22  اغلب به عنوان فریون نامیده می شود، که در واقع یکی از مارک های برتر است . R22  دیگر برای سیستم های جدید استفاده نمی شود، زیرا در سال 2010 به علت داشتن آب کلروفلوئورو کربن (HCFC) آن را قطع کردند . نشان داده شده است که به تخریب ازن کمک می کند . بنابراین، به احتمال زیاد اگر شما یک سیستم جدید دارید ، از R22 یا فریون استفاده نخواهید کرد ؛ با این حال ، با سیستم های قدیمی، شما باید آنچه را که استفاده می کنید بررسی کنید. یکی از چیزهایی که باید در مورد R22  بدانید این است که علاوه بر آسیب به محیط زیست ، به دلیل قطع شدن آن ، منابع محدود است . 
 
 
R410A  اغلب پورون نامیده می شود، نام تجاری اصلی مربوط به این نوع کولر است. این هیدروفلوئورو کربن (HFC) است که به لایه اوزون آسیب نمی رساند. بنابراین، برای سیستم های تهویه جدید مسکونی مورد تایید قرار گرفته است و تا سال 2015 استاندارد ایالات متحده را به خود اختصاص می دهد . اکثر واحدهای تهویه هوا به طور خودکار از R410A استفاده می کنند ، اگر چه هنوز هم باید قبل از خرید نهایی بررسی کنید. اگر یک واحد نسبتا جدید دارید که از سال 2010 بزرگتر است، باید بررسی کنید که آیا ازR22 یا R410A استفاده می کند . 
 
تفاوت عملکرد :
 
R410A  نه تنها برای لایه اوزون بهتر است ؛ همچنین عملیات کلی بهتر انجام می شود. این گرما را بهتر از R22 جذب می کند و هوا را خنک تر می کند تا گرمای بیش از حد نباشد. علاوه بر این، این می تواند با فشار بالاتر کار کند ، بنابراین کمپرسورهای موجود در واحدهای ساخته شده برای مقابله با فشار بیشتر راحت نیست . سیستم هایی که از R410A استفاده می کنند نیز از روغن مصنوعی برای روانکاری استفاده می کنند ، نه روغن های معدنی مانند سیستم های R22 . روغن مصنوعی محلول تر است ، و کل سیستم را کارآمد تر می کند. بنابراین، R410A بهتر ازR22 کار می کند و سیستم های کارآمدتری دارد . 
 
شارژ خشک 
 
با استفاده از قانونR22 در واحدهای جدید، برخی از شرکت ها راهی برای ادامه استفاده از R22  سیستم های جدید با تولید واحدهای شارژ خشک پیدا کرده اند . این واحدها بدون کولر در کارخانه نصب شده اند . تکنسین باید به خانه شما برود تا واحد شما را بپردازد. اگر چه تا کنون قانونی است ، گاهی اوقات بهترین انتخاب برای خانه شما نیست . برای یک محصول R22 کاهش می یابد ، که قیمت را در آینده افزایش می دهد و یافتن کولر را مشکل تر می کند . علاوه بر این، R410A برای محیط زیست بهتر است و واحدهای کارآمدتر و صرفه جویی در هزینه شما هستند . واحد شارژ خشکی ضمانت بسیار طولانی ندارد . هنگامی که تصمیم گیری بین فریون و پورون می آید ، تصمیم گیری بسیار دشوار نیست . صنعت HVAC و مقررات بیشتر یا کمتر تصمیم گیری برای شما انجام دادند . R410A  بهتر از هر دو برای سیستم کارآمد و برای کمک به محیط زیست بهتر است . هنگام خرید یک سیستم جدید ، مطمئن شوید که R410A  به جای یک سیستم شارژ خشک استفاده کنید . 

انواع کمپرسور در کولر گازی و سیستم های خنک کننده :

عبارتند از: متقابل ، روتاری، چرخشی ، سانتریفیوژ و اسکرول . همه این ها به صورت مختصر توضیح داده شده اند :
کمپرسور سیستم خنک کننده چیست : 
کمپرسورها یکی از مهمترین بخش های چرخه سیستم خنک کننده هستند . کمپرسور کولر را که به کندانسور جریان می یابد ، جایی که آن را خنک می کند، فشرده می سازد . سپس به شیر گسترش و اواپراتور حرکت می کند و در نهایت دوباره توسط کمپرسور مکیده می شود . برای عملکرد صحیح چرخه سیستم خنک کننده ، باید کولر را به فشار مطابق با دمای اشباع بالاتر از دمای هوا و یا آب به طور طبیعی در دسترس فشرده شود . این عملکرد حیاتی است که توسط کمپرسور انجام می شود . فشرده سازی سیستم خنک کننده به فشار مناسب تضعیف و تراوش مناسب خود را در طول دوره ادامه می دهد . ظرفیت سیستم خنک کننده یا کولر گازی به طور کامل بستگی به ظرفیت کمپرسور دارد .
انواع کمپرسور در کولر گازی و سیستم های خنک کننده : 
1) کمپرسور متقابل :
 کمپرسورهای متقابل یکی از انواع رایج ترین کمپرسورهای خنک کننده هستند . آنها دارای تنظیم پیستون و سیلندر مانند موتور خودرو هستند حرکت مجدد پیستون به علت قدرت خارجی، کولر درون سیلندر را فشرده می کند . سه نوع کمپرسور متقابل وجود دارد: نوعی مهر و موم شده، نیمه هرمتیک سیلد و اُپن تایپ . بازکردن کمپرسورهای مجاور میتواند از نوع تک سیلندر یا نوع چند سیلندر باشد .
2) کمپرسور چرخشی : 
کمپرسورهای چرخشی شامل جفت پیچ های پیچیده ای هستند که بین آنها کولر می شود . آنها می توانند برای مقدار کمی گاز تولید کنند . آنها مصرف کمتری نسبت به کمپرسورهای مجاور دارند و به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. می توان از کولر هایی مانند آر12، آر22 و دیگر استفاده کرد .
3) کمپرسور روتاری : 
کمپرسورهای روتاری دارای دو عنصر چرخشی مانند چرخ دنده ها هستند که داخل کولر می باشد . این کمپرسورها می توانند کولر را برای فشارهای کم یا متوسط تنظیم کرد . از آنجایی که آنها می توانند حجم کم گاز را اداره کنند و فشار کمتری تولید کنند ، در برنامه کاربردی کمتری استفاده می شوند .
4) کمپرسور سانتریفیوژ: 
کمپرسورهای سانتریفیوژ شامل پروانه یا دمنده هستند که می توانند مقادیر زیادی از گاز را در فشار نسبتا کم اداره کنند . مناسب برای کار با کولر ها مانند آر-11، آر-113 و غیره
5) کمپرسور اسکرول : 
کمپرسور اسکرول شامل دو پیمانه بین مهره ای است که یکی از آنها ثابت و مدارهای دیگر به طور غیر منتظره بدون چرخش در می آیند . در طول حرکت آن، فاصله بین کیت هایی که در کولر فشرده ، ایجاد می شود . اسکرول ها می توانند شکل های مختلفی مانند پیچش، مارپیچ Archimedean یا منحنی هیبرید داشته باشند . در ترتیبی دیگر، هر دو پیمایش ممکن است به طور غیر منتظره چرخانده شوند تا فشرده سازی تولید شود 

QLED  چیست ؟ تکنولوژی جدید تلویزیون سامسونگ توضیح دهید :  

 

سامسونگ با استفاده از CES 2017  برای معرفی نوع جدیدی از تکنولوژی تلویزیون که می تواند یک جهش بزرگ در کیفیت تصویر باشد، استفاده کرد . اسم آن  QLED  بود که ممکن است فکر کنید که شبیه  OLED  است .این تصادفی نیست، همانطور که هر دو نوع تلویزیون در حال رقابت هستند تا بهترین جایگاه را به عنوان بهترین تکنولوژی در این بازار بدست آورند .

QLED  جایگزین SUHD  در خط مقدم تلویزیون سامسونگ در سال 2017 شد ، یک خانواده از دستگاه های جدید که قول دادند توانایی بیشتری از هر مدل قبلی تلویزیون خود ارائه دهند . 

اما دقیقا QLED چیست ؟ چگونه کار می کند ؟ و تفاوت آن باOLED در چیست ؟  به  ما اجازه دهید برای شما توضیح دهیم .  

QLED چیست ؟

سامسونگ تلویزیون های جدید خود را QLED  نامیده است چرا که از تکنولوژی نقطه کوانتومی در پنل LED استفاده می کند . نقطه ی کوانتومی +QLED =LED  . این در واقع تکنولوژی جدیدی نیست ، ابن سومین نسل از نقطه ی کوانتومی در تلویزیون های سامسونگ است . پس شما آن را در SUHD مدل های 2015 و 2016 میابید ، با اینکه مدل های جدید QLED 2017 تفاوت های زیادی وجود دارد .

سامسونگ به عنوان یک رقیب با OLED  (دیود تابش نور طبیعی ) رقابت می کند و سامسونگ این پیام را تایید می کند که QLED  یک فناوری برتر و دارای مزایای زیادی نسبت به  OLED است . این بخشی از نبرد در حال وقوع بین تلویزیون QLED و تلویزیون OLED است . 

تغییر نام از SUHD  به QLED  نیز یک حرکت برای نام تجاری و بازاریابی است : نه تنها QLED  به عنوان یک عبارت مانند OLED ظاهر می شود ، اما بهتر از SUHD است . که واقعا چیزی نیست . همچنین اجازه می دهد تا سامسونگ مدل های Q ی گل سرسبد  خود را از مدل های لایه دوم آن ارائه دهد . 

QLED  چگونه کار می کند ؟ 

تکنولوژی تلویزیون نقطه کوانتومی با قرار دادن یک لایه یا فیلم از نقاط کوانتومی در مقابل یک پنل نور پس زمینه منظم LED  کار می کند . لایه از ذرات کوچک ساخته شده است که هر کدام از آنها رنگ خاص خود را با توجه به اندازه آن (هر جایی بین 2 تا 10 نانومتر) منتشر می کند . اساساً  اندازه ذره، طول موج نوری که آن را منتشر می کند ، تعیین می کند ، از این رو رنگ های مختلف پدیدار می شوند . سامسونگ می گوید که نقاط کوانتومی بیش از یک میلیارد رنگ را فعال می کند . 

در نسل سوم تلویزیون های نقطه کوانتومی که به آن QLED  گفته شد ، ذرات تغییر کردند ذرات تغییر کرده اند، زیرا آنها اکنون یک هسته آلیاژ و پوسته فلزی جدید دارند . این پیشرفت باعث شده است دقت رنگ بیشتری داشته باشد، اما این دقت رنگ را در روشنایی های پیکسلی بالاتر نیز فراهم می کند . 
 
این چیزی است که برای QLED  اهمیت دارد . توانایی تولید این رنگ ها در روشنایی های بالاتر باعث می شود که حجم رنگ بیشتری نسبت به گذشته داشته باشد و این در اینجا QLEDادعا می کند که از توانایی های OLED  برتر است . این می تواند روشنایی رنگ ها را در مناطق پررنگ که OLED  نمی تواند حفظ کند، حفظ کند و همچنین این مناطق با وضوح بالاتر نیز از OLED  در حال حاضر می تواندنشان دهد . 
 
نتیجه این است که QLED  به شما رنگ قابل توجه بیشتری نشان می دهد ، این برای تحویل پر جنب و جوش محتوای HDR مناسب تر است و ادعا می کند که بتواند به شما تجربیات تصویری را که کارگردان در نظر می گیرد، به شما ارائه دهد . 
 
تفاوت QLED با OLED در چیست ؟
 
روشنایی واقعا چیزی است که دو تکنولوژی را جدا می کند . تلویزیون های کوانتومی نقطه ای هنوز هم بر روی یک سیستم نور پس زمینه LED  کار می کنند ، اما OLED ها که هر کدام نور خود را تولید می کنند، یا روشن یا خاموش هستند . مزیتی که OLED  ارائه می دهد این است که شما می توانید پیکسل هایی را که مورد نیاز نیست خاموش کنید و به مناطق مطلق سیاه و سفید بدون رنگریزی ناشی از نیاز به نور در بعضی قسمت های ناحیه کم نور (در نظر گرفته شده) بیفزایید . 
 
مدل های QLED سامسونگ از یک سیستم LED لبه ای روشن استفاده می کنند (بعضی از آنها از طرف کناره، بعضی ها از پایین روشن می شوند) و این به مناطق کم نور تقسیم می شود . مدل گل سرسبد، Q9، دارای 32 بلوک تاریک است، در حالی که دیگر مدل Q دارای 12 و این برای کنترل نور استفاده می شود . برای ارائه سطوح مختلف نور در مناطق مختلف کم نور روی صفحه نمایش بهتر است . 
 
در سال های گذشته شما ممکن است دربارهای فیلتر “Motheye” در تلویزیون های سامسونگ شنیده باشید . این در حال حاضر توسط یک فیلم انعکاسی بسیار کم جایگزین شده است و این نه تنها بهتر از انعکاس پانل مدیریت می شود، بلکه کمک می کند تا سیاه پوستان تیره تر را حفظ و همچنین رنگ ها را در زوایای دید سخت تر حفظ کند . از آنجا که KS8000 (به عنوان مثال) هنگام مشاهده از زاویه های شدید به آرامی اشباع می شود ، Q9 بسیار بهتر عمل می کند . 
 
این تغییرات QLED  نیز به مزایای OLED کمک می کند : کنترل دقیق روشنایی و این فیلم جدید برای کمک به ایجاد سیاه پوستان عمیق و همچنین حفظ اشباع رنگ طراحی شده است . در حالی که صفحه نمایش OLED  می تواند به طوری موثر سیاه پوستان تولید کند، تلویزیون های نقطه کوانتومی می تواند بسیار روشن تر، و هنگامی که شما دامنه دینامیکی بالا (HDR) را به ترکیب پرتاب می کنید ، روشنایی بیشتر است .
 
تفاوت اصلی دیگر بین قیمت است . صفحه نمایش OLED  در مقایسه با همتایان LED آنها گرانتر است . به همین دلیل  تولید صفحه نمایش OLED  هنوز هم نسبتا مشکل است ، اما نرخ بهره وری بسیار بهتر از زمانی است که فن آوری اولین بار ظاهر شد .
 
سامسونگ جزوه ی جزئیات قیمت QLED  جدید خود را منتشر نکرده است ، اما احتمال دارد که آنها را پایین بیاورد چرا که برای تولید بسیار مقرون به صرفه هستند .   
 
تفاوت QLED  و تلویزیون های SUHD در چیست؟
 
صفحه نمایش QLED  جدید سامسونگ می تواند به حداکثر روشنایی بین 1500 و 2000 نیت برسد(QLED با 65 اینچ می تواند به طور قطعی 2000 نیت را به دست آورد)، صفحه نمایش OLED  بسیار روشن است . 
 
سامسونگ سری KS، سری SUHD را در سال 2016 تحت تاثیر قرار داد، اما QLED  اعتماد به نفس را به سمت بالا افزایش داد . آنها کیفیت تصویر بهتر، رنگ ها به غنی تر می رسند و همانطور که ذکر شد، بازتاب ها و زوایای دید نیز بهتر است . این، همراه با افزایش روشنایی، یک بسته قابل توجه را ایجاد می کند . 
 
سامسونگ همچنان تلویزیون های SUHD  را در انتخاب خود در سال 2017 در اختیار دارد، که در زیر مدل های گل سرسبد QLED  قرار دارد . ما هنوز به دنبال مدل های دقیق و اندازه و کشف قیمت نیستیم . پیام از سامسونگ هر چند روشن است : QLED  فن آوریست که نه تنها رقبا، بلکه بیش از قابلیت های OLED  است، بنابراین ما معتقدیم قیمت ها ممکن است نسبتا نزدیک باشند .  

هرتز چیست ؟ و چه تاثیری در کیفیت تصویر دارد؟

 • هرتز یعنی یک دور در ثانیه – یا یک دستور العمل در ثانیه که آن را با Hz نمایش می دهند.مقادیر بیشتر از هرتز عبارتند از کیلوهرتز یعنی 1000 هرتزKHz– مگاهرتز یعنی میلیون هرتز MHz و گیگا هرتز یعنی میلیارد هرتز GHz می باشند.

وقتی گفته می‌شود قدرت CPU شما 2.4 میلیارد هرتز است

 • یعنی این CPU قادر است در هر ثانیه 2.4 میلیارد دستورالعمل را پردازش کند. (منظور از پردازش دستورالعمل این است که مثلاً دو عدد باینری را با هم جمع کند و نتیجه را به دست آورد).

وقتی گفته می‌شود نرخ بازسازی صفحه در مانیتور شما 60 هرتز است

 • یعنی در هر ثانیه 60 بار کل صفحه مانیتور شما پیکسل به پیکسل از بالا به پایین با رنگ جدید جایگزین می‌شود. طبیعتاً 60 بار در ثانیه آنقدر سریع است که چشم شما احساس نمی‌کند و شما فکر می‌کنید دائماً یک صحنه ثابت دارید می‌بینید. در حالی که این صحنه حداقل 60 بار در هر ثانیه دوباره بازسازی می‌شود. (هر چه این گزینه را روی عدد بیشتری تنظیم کنید، چشم شما کمتر چشمک‌زدن‌های مانیتو را احساس می‌کند و چشم شما کمتر خسته می‌شود، پس همین حالا آن را به نهایت عددی که پشتیبانی می‌کند، افزایش دهید تا چشمانتان راحت شود)

یا مثلاً وقتی گفته می‌شود فرکانس یک سیگنال که به گوشی موبایل شما یا رادیوی شما می‌رسد، 9 میلیون هرتز است

 •  یعنی میدان آن موج در هر ثانیه 9 میلیون بار تغییر می‌کند. (در تعریف ساده‌تر می‌شود گفت آن موج 9 میلیون بار در ثانیه مولکول‌های هوا را جا به جا می‌کند و این جا به جا شدن به گوشی شما می‌رسد و ترجمه می‌شود به لرزش‌های کمتر که گوش شما بتواند بشنود)
 • امیدوارم مفهوم فرکانس به خوبی مشخص شده باشد. فرکانس یعنی تکرار یک کار در ثانیه. حالا این کار ممکن است در هر مبحثی چیز متفاوتی باشد.

هرتز چیست؟

 • هرتز واحد اندازه گیری سیگنال است برای مثال اگر یک ولتاژ AC در هر ثانیه یک بار از صفر به حد اکثر مثبت برسد و بعد دوباره به صفر برسد و دوباره به حد اکثر منفی برسد و دوباره صفر شود می گوید که این سیگنان 1 هرتز است. و اگر در هر ثانیه این کار بیشتر تکرار شود هرتز ولتاژ بیشتر میشود.

نرخ فریم:

 • برای تولید اثر 3 بعدی که توسط تلویزیون 3 بعدی از نوع عینک فعال مورد نیاز است، باید تلویزیون 3D قادر به پشتیبانی نرخ فریم حداقل 120 هرتز باشد تا بتواند نرخ فریم 60 هرتز را برای هر چشم فراهم کند. با افزایش نرخ فریم، تلویزیون 3D می تواند تصاویر صاف و با کیفیت همانند تلویزیون 2 بعدی 120 هرتزی را فراهم کند.

نمایشگرهای  پلاسما دارای یک تکنولوژی درایو خاص که از 480 هرتز شروع شده و می تواند تا 700هرتز اضافه شود می باشند که باعث می شود این تلویزیون ها قابلیت برآورده کردن نیاز یک تلویزیون 3D را داشته باشند.

 

کنتراستCONTRAST  چیست؟و چه تاثیری در کیفیت تصویر دارد؟

 • کنتراست رنگ معیاری است برای تشخیص تفاوت موجود میان روشنترین سفید و تیره ترین سیاهی که در یک لحظه از جلوی چشمان ما می گذرد. هر چقدر کنتراست بالاتر باشد، صفحه نمایش توانایی نمایش تصاویر واضح تری را دارد. در حقیقت می توان به آن به عنوان فیلتری نگاه کرد که توانایی جذب و انعکاس نور را افزایش داده ، فشار زیادی به چشم وارد نمی کند و مبین میزان e-tone یا همان تفاوت میان تم سیاه و سفید است. به زبان ساده تر می توان گفت که هر چقدر کنتراست رنگ بیشتر باشد، کیفیت تصویر نیز بالاتر می رود.
 • وظیفه اصلی کنتراست، ایجاد شفافیت و وضوح تصویر است. نمیدانم میدانید یا نه، که نمایشگرهای دو بعدی کنونی تمامی اجسام و اشیای سه بعدی را با کمک رنگها و سایه ها خلق میکنند و هرچه توان تفکیکی بین رنگها و سایه ها بیشتر باشد، وضوح تصویر نیز افزایش خواهد یافت. از این رو هر چه تقابل میان رنگها (کنتراست) بیشتر باشد، تفکیک بین اجسام مختلف و شبیه سازی سه بعدی محیط با کیفیت بالاتری امکان پذیر خواهد بود. به همین دلیل است که شرکتهای سازنده نمایشگر این همه درباره کنتراست بالای نمایشگرهای خود مانور تبلیغاتی میدهند.

کنتراست ثابت و پویا

 • اگر به امکانات نمایشگرها علاقهمند باشید شاید به خاطر بیاورید که اندازه کنتراست تصویری نمایشگرها به طور معمول بین ۳۰۰ به ۱ تا ۶۰۰ به ۱ متغیر بود. این را نیز میدانید که این نسبت به همین صورت نمایش داده میشود. از چند سال پیش به این سو؛ تغییراتی شکل گرفت و این نسبت بهبود یافت و در بسیاری از نمایشگرهای جدید تا ۱۰۰۰ به ۱ با افزایش مواجه شد. اما در برخی مواقع دیده میشود که کنتراست تصویری برخی نمایشگرها را به صورت ۲۰ هزار به ۱ اعلام میکنند. نه اینکه این ادعا صحیح نیست، اما تعریف آن متفاوت است و بیشتر خریداران چیزی درباره آن نمیدانند.
 • راستش را بخواهید هر شرکتی تعریف خاص خود را برای کنتراست ارایه میکند. به همین دلیل است که تعریف یکسانی وجود ندارد و گاهی اوقات دیده میشود که برخی نمایشگرها با کنتراست کمتر، کیفیت بالاتری از نمایشگری با کنتراست بیشتر دارند.
 • در حال حاضر دو تعریف تجاری از کنتراست وجود دارد که به کنتراست ثابت (Static) و کنتراست پویا (Dynamic) مشهور شده اند. این را نیز گفته باشم که محاسبه کنتراست به طور معمول در اتاقهای کاملا تاریک و استاندارد انجام میشود. اتاق تاریک استاندارد، اتاقی است که تمامی تشعشعات منتشر شده در محیط اتاق را جذب میکند. نمایشگرهای LCD بیشتر در اتاقهایی قرار دارند که اگر تمامی منابع نور آن نیز قطع شوند باز هم مقداری از تشعشعات تابیده شده توسط نمایشگر را بازتاب میدهند و این امر موجب کاهش کنتراست میشود.
 • نوع کنتراست پویا، بیشتر برای تلویزیونهای LCD استفاده میشود زیرا تصاویر آن تحرک بیشتری نسبت به نمایشگرهای LCD کامپیوترها دارند. البته برخی شرکتها از کنتراست پویا برای نمایشگرهای کامپیوتر نیز استفاده میکنند، زیرا افزایش ابعاد نمایشگرها موجب شده است که این موجودات به یک نیمچه تلویزیون تبدیل شوند. میتوان اینگونه بیان کرد که اگر کنتراست ثابت تصویری یک نمایشگر ۱۰۰۰ به ۱ باشد، کنتراست پویای آن در حوالی ۵۰۰۰ به ۱ خواهد بود.

 کنتراست دینامیک و استاتیک

 • اصولا دو نوع کنتراست برای تلویزیونها تعریف میشود دینامیک و استاتیک و عبارتست از بیشترین اختلاف شدت نور دو نقطه یا پیکسل .
 • کنتراست استاتیک اختلاف شدت نور دو پیکسل در یک فریم و کنتراست دینامیک اختلاف شدت نور یک پیکسل در فریمهای متوالی می باشد .
 • و شفافیت و عمق تصاویر بعد از ریز شدن پیکسل ها یا همان افزایش رزولوشن تصویر با این مشخصه ها کامل شده و کنتراست بالاتر تکنولوژی تولید رنگ مشکی مصنوعی کاملتر و سفید درخشانتری را طلب می کند .
 • پس کنتراست استاتیک 1:15000 یعنی اختلاف شدت نور دو نقطه مجاور اگر تیره ترین یا مشکی 1 باشد نقطه مجاور میتواند شدت نوری تا 15000 برابر داشته باشد .
 • زمان نوسازی تصویر که هر چه کمتر باشد معادل فرکانس بیشتر است عبارتست از زمانی که طول میکشد تا پردازشگر تصویر فریم جدیدی خلق کند در تصاویر خیلی سریع ورزشی یا فیلمهای اکشن چنانچه این زمان به اندازه کافی کوتاه نباشد مثل فیلمهای خیلی قدیمی پرش در فریمها را میتوانید مثل فیلمهای قدیمی حس کنید .
 • تفاوت کولر گازی دو تکه ( اسپلیت ) اینورتردار و بدون اینورتر

 • تست اول
  صرفه جویی در انرژی
  این دستگاه برای اندازه گیری مصرف انرژی ساخته شده است .

  به گونه ای طراحی شده است که بر اساس میزان مصرف نیرو سکه ها را می کشد . مصرف انرژی بیشتر برابر است با صرف سکه های بیشتر .
  اجازه دهید چک کنیم کدام اسپلیت ( کولر گازی دو تکه ) سکه های بیشتری را مصرف می کند .
  اینورتر سکه های بیشتری را نسبت به غیر اینورتر نگه می دارد .
  به دلیل اینکه غیر اینورتر با روشن و خاموش کردن کمپرسور کار می کند هر بار به انرژی بیشتری برای ری استارت کردن کمپرسور نیاز دارد .
  اما اینورتر بدون نیاز به روشن و خاموش کردن کمپرسور کار کرده و به همین دلیل به انرژی بیشتر برای ری استارت در حین کار نیاز نخواهد داشت .
  اینورتر مصرف انرژی را حداقل ساحته و در عین حال بهره وری انرژی را به نسبت غیر اینورتر افزایش می دهد .

  صرفه جویی در انرژی

  تست دوم
  خنک سازی سریع

  این ترمومتر برای این تست سرعت خنک کنندگی ساخته شده است .
  تعدادی ترمومتر برای اطمینان از اندازه گیری دقیق نصب شده اند .
  حال بیایید تفاوت سرعت خنک کنندگی این دو را چک کنیم .
  اینورتر 4 دقیقه زودتر نسبت به غیر اینورتر به دمای مورد نظر می رسد .

  کمپرسور بدون اینورتر همیشه با یک سرعت ثابت در حال کار کردن است . این در حالی ست که اینورتر توانایی کنترل سرعت کمپرسور را دارد و می تواند برای خنک کنندگی سریعتر سرعت کمپرسور را افزایش دهد .
  حداکثر سرعت خنک کنندگی اینورتر 1.7 برابر بیشتر از بدون اینورتر می باشد .

  تست سوم
  هوای خنک مطبوع
  این گل رز جادویی بر اساس دمای هوا تغییر رنگ می دهد . در دمای بالا رنگ آن سفید شده  و در دمای پایین به قرمز تغییر رنگ خواهد داد .
  تعدادی از این رزهای جادویی را برای این آزمایش حفظ دما فراهم کرده ایم . حال بیایید تغییر رنگ این رزهای جادویی را چک کنیم .

  به وضوح می توانیم ببینیم که در نگهداری رنگ رز های جادویی اینورتر بهتر از غیر اینورتر می باشد .
  به دلیل اینکه بدون اینورتر با روشن و خاموش کردن کمپرسور کار می کند نمی تواند یک دمای پیش فرض را به صورت دقیق نگه دارد . اما اینورتر دارای قابلیت کنترل سرعت کمپرسور بوده و در نتیجه توانایی حفظ دقیق یک دمای خاص را خواهد داشت .
  اینورتر می توانند یک دمای مطلوب را با زحمت کمتر نسبت به بدون اینورتر ها حفظ کند .

  صرفه جویی در مصرف انرژی
  خنک کنندگی سریع
  هوای خنک مطلوب
  این ها مزیت های یک کولر گازی دو تکه ( اسپلیت ) اینورتردار می باشد .